اهمیت تعیین مرزهای سالم در روابط

مهسا مجتهدی
رواندرمانگر و مشاور خانواده

 

 

مرزبندی روابط

 

✴️ ما ناچاریم برای حفظ سلامت روابطمان یکسری محدوده و مرزهای سالم بین خود و دیگران تعیین کنیم. اگر این محدودیت.ها را تعیین نکنید، مدام احساس قربانی بودن می‌کنید یا به فردی تبدیل می‌شوید که مدام منتظر تایید طرف مقابل است.

🔰 پیامد بزرگ تر، این خواهد بود که در درون خود نیز احساس بی ارزشی خواهید کرد و بیشتر و بیشتر بدنبال تاییدطلبی برای ارضای این احساس بی ارزشی خواهید بود.

⚠️ اگر این درمورد شما صدق می‌کند به احتمال زیاد دچار تله‌های زندگی یا طرح واره‌های #اطاعت #ایثار یا #تاییدطلبی هستید به همین دلیل این چرخه‌ها را بصورت ناخودآگاه انجام می‌دهید.

🍂 ممکن است برقرای رابطه با افرادی که مرزهای شما را زیر پا می‌گذارند تبدیل به چرخه‌ای تکرار شونده در شما شده باشد . برای شکستن این چرخه به حجم زیادی از آگاهی نیاز است زیرا باید برای آنچه تا به این لحظه اجازه رخ داده به آن داده‌اید محدودیتی تعیین کنید و سخت ترین قسمت تعیین محدودیت، احساس گناه کردن است.

💢 درحالیکه، فرد مقابل ما فردی است که می‌تواند به ما «نه» بگوید و برای ما حدی و مرز قائل است پس چرا وقتی ما بخواهیم «نه» بگوییم احساس بدی داریم؟

🔸 آیا به این دلیل است که احساس بد داشتن نسبت به خودمان، آسان است؟

🔸 یا خودمان را بقدر دیگران صاحب حق و حقوق نمی‌دانیم؟

🔸 به دوران کودکی خود فکر کنید و اینکه والدین شما چقدر به شما اجازه نه گفتن می‌دادند؟ یا اگر جایی با آنها مخالفت می‌کردید عواقب یا واکنش‌های آزاردهنده‌ای را دریافت می‌کردید؟

🌱 اولین گام در این مسیر این است که شروع به زیر سوال بردن رفتارمان کنیم و صادقانه به این سؤالات پاسخ دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.