بالاخره بمونم یا برم؟

مهسا مجتهدی

#رواندرمانگر و مشاورخانواده

 

 

 

💢خیلی ها سوال می‌پرسند که بطور مثال: طرف مقابل مستقیم به من گفته نمیخواهد به رابطه با من ادامه دهد، درحضور من برای دیگران دلبری می‌کند، هنوز نتوانسته عشق سابقش را فراموش کند و غیره، آیا من نباید باز به تلاشم برای جذب او ادامه بدهم؟

 

 

 

💢و یا خانمی می‌گفت: شوهرم تلفنهای مشکوک دارد، پیغام‌های خصوصی از منشی‌اش برایش می‌آید. شب‌ها خیلی دیر می‌آید و اغلب شام خورده و اخیرا کادوهای زنانه‌ای در ماشینش دیدم که مربوط به من نبوده ولی خودش می‌گوید که چیزی نیست، آیا بنظر شما او به من وفادار است؟

 

 

👈در جواب باید گفت شما خودتان پاسخ را بهتر از من می‌دانید ولی ظاهرا با قبول کردنش مشکل دارید شاید چون به طرف مقابلتان بیش از حد وابسته هستید و اگر باور کنید که او #خیانت می‌کند یا #رابطه با او به جایی نخواهد رسید احتمال دارد جدا شوید و شما نمی‌خواهید حتی به این موضوع فکر کنید

 

 

🔴ما خودمان را وقتی در چنین شرایطی گیر می‌اندازیم که در تلهء #رهاشدگی یا #وابستگی باشیم. وابستگی عاطفی و ترس از #تنهایی باعث می شود در تصمیم گیری‌ها بلاتکلیف و مردد بمانیم و به دیگران اجازه بدهیم با ما بازی کنند و گاهی حتی سوءاستفاده کنند‌. انگار #تصمیم_گیری بدون #تایید دیگران برایمان خیلی سخت می‌شود و احساس گیجی می‌کنیم که بلاخره باید چکار کنیم.

 

 

🌱برای غلبه بر این وابستگی در قدم اول باید از احساسات و خواسته‌های درونی خود آگاه شوید. اینکه شما چه کسی هستید و از زندگی چه می.خواهید؟ انکار احساسات و نیازهای درونیتان و تبعیت از خواسته‌های دیگران فقط برای حفظ رابطه، کار درستی نیست چون با این کار احساس ارزشمندی نخواهید کرد و هیچ خوشبختی‌ای در دنیا مثل احساس ارزشمندی نیست.

 

 

🌱در قدم بعدی لازم است برای زندگی خودتان شخصا تصمیم بگیرید. مدام از دیگران راهنمایی و تایید نخواهید و اجازه ندهید کسی به جای شما تصمیم بگیرد. امکان اشتباه همیشه وجود دارد و هیچکس نمی‌تواند به شما تضمین صد در صد بدهد ولی اگر تصمیم شما با احساسات و منطق خودتان همخوان باشد و مسئولیت نتیجه را هم بپذیرید احساس #توانمندی و #ارزشمندی را تجربه خواهید کرد

 

 

🌱در قدم بعدی یاد بگیرید به دیگران نچسبید. اوقاتی را تنها باشید و به تنهایی کاری لذتبخش یا ارزشمند برای خودتان انجام دهید. تمام زندگی ما در روابط خلاصه نمی‌شود و رسیدن به تعادلی بین تنهایی و رابطه با دیگران برای شما خیلی مهم است .

 

❇️و در نهایت اگر در انجام اقدامات فوق به موانعی برخوردید کمک حرفه‌ای بگیرید تا فردی متخصص در ط


ی این مسیر به شما کمک کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.