زودباش یه راهکار بده من برم…

مهسا مجتهدی

رواندرمانگر و مشاورخانواده

 

💢بعضی از دوستان پیغام می‌دهند که برای مشکلات #تله_های_زندگی راهکار بگو و یا مثلا هر روز تعدادی تمرین در صفحه‌تان بگذارید که ما انجام بدهیم و مشکلمان حل شود.

 

 

 

📌این صدای بخشی از ذهن شماست که می‌خواهد از شما در مقابل اضطراب، غمگینی، ناامنی وبلاتکلیفی محافظت کند بنابراین سعی می‌کند از هیجانی شدن اجتناب کند و تمام مشکلات را با قدرت منطق حل کند و این اولین و مهمترین مشکل شماست که باید با آن چالش کرد چون تجربه این هیجانات خیلی مهمتر از چیزی است که تصور می‌کنید!

 

 

⚠️شما در جلسات درمان یا گروه درمانی با دیگران تعامل می‌کنید یعنی حرف می‌زنید، می‌شنوید و بعضی چیزها را احساس می‌کنید؛ بنابراین ممکن است یاد چیزهایی بیافتید که سعی دارید فراموششان کنید و اصلا این را دوست ندارید

 

 

🍃من درک میکنم که مواجه شدن با خاطرات تلخ ، حسرت ها و نیازهای ارضا نشده اصلا آسان نیست ولی خود این روبرویی است که درمان میکند!

 

👈راهکار، شروع “درمان” است! یعنی یک فرآیند که زمان می‌برد و چالش دارد. اگر در جای امنی پشت گوشی خود نشسته‌اید و می‌خواهید بدون تعامل و صحبت کردن از خود و زخم‌هایتان با یکی دو تا تمرین یا خواندن چند نوشته یک مشکل عمیق شخصیتی حل شود این امکانپذیر نیست.

 

 

🔰کتاب خواندن به شما اطلاعات می دهد ولی لزوما درمان نمی کند چون حساسیت‌های شما را بر‌نمی‌انگیزد و شما از حساسیت هایتان ضربه می‌خورید نه از اطلاع نداشتنتان.

➖خیلی ها می دانند چه کاری درست است ولی وقتی حساسیتشان تحریک می‌شود نمی‌توانند به آن عمل کنند.

➖پس اطلاعات داشتن به خودی خود کمکی نمی‌کند.

 

 

🌱بطور خلاصه باید از دایره امن خود بیرون بیایید و تن به آب بزنید. با یک درمانگر جلسه بگیرید، یا وارد یک درمان گروهی شوید تا با احساس ضعف خود روبرو شوید، از آن با صدای بلند صحبت کنید، و پشتکار داشته باشید تا بتوانید بر مشکل غلبه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.