چطور موفق شوم؟

مهسا مجتهدی

روان‌درمانگر و مشاور خانواده

موفقیت

بسیاری از مراجعه کنندگان می‌گویند:

 

 

💥دنبال موفقیت هستم. در کلاس‌ها و سمینارهای متعددی شرکت کرده‌ام.

اما هنوز …

 

 

📌 در تصمیم گیری مشکل دارم!

📌 کارها را نیمه کاره رها می کنم!

📌 اراده و اعتمادبنفس ندارم!

 

 

 

سوال من معمولا این است که: “رابطه‌ات با والدینت چطور بوده؟ “، “آیا تصویری امن و باثبات از آغوش و نوازش‌های پدر و مادرت داری؟”

 

 

پاسخ معمولا این است که:

نه چندان و برایم هم مهم نیست! من فقط می‌خواهم در زندگی موفق بشوم تا به آنها نشان دهم که نیازی به آنها ندارم!

 

 

و جواب من معمولا این است که :

پس همه اینها درنهایت بخاطر آنهاست!

 

 

 

 

❇️ در واقع وقتی یک کودک نوپا راه می‌افتد و شروع به شناختن محیط می‌کند وقتی کاری را با موفقیت انجام می‌دهد برمی‌گردد و والدینش را نگاه می‌کند تا ببیند آنها موفقیتش را دیدند یا نه؟

 

اگر پدر و مادر موفقیت فرزندشان را تحسین و تشویق نکنند و یا اگر اشتباهی رخ داد مثلا چیزی را انداخت، دستش لای در ماند یا لباسش را کثیف کرد واکنش منفی نشان دهند نیاز به احساس قدرت و توانمندی کودک را کور خواهند کرد.

 

 

 

💢فردی که تمام زندگیش را وقف موفقیت می‌کند احتمالا هنوز چشمش به والدینش است و می‌خواهد به آنها ثابت کند که در مورد او اشتباه کرده‌اند. او آنقدر محتاج تایید آنهاست که احتمالا بارها در زندگی اشتباهاتش را تکرار خواهد کرد.

 

 

 

به همین دلیل #کمالگرایی یا تله #معیارهای_سختگیرانه اغلب با کتاب خواندن اصلاح نمی‌شود. چون شما بسیار بیشتر از آنچه لازم بوده در بخش منطقی مغزتان زندگی کرده‌اید. شما از جهت دانش و اطلاعات چیزی کم ندارید و احتمالا خودتان از قبل می دانید چه کاری درست و چه کاری غلط است فقط نمی توانید به دانسته‌هایتان ” عمل ” کنید!

 

چراکه هیجانات ناخوشایند سربزنگاه پیدایشان می‌شود و مانع می‌شوند تا کار درست را انجام دهید. شما باید فکری برای بخش عاطفی مغزتان بکنید که در آن قسمت بسیار ناپخته و خام دست هستید. آن چیزی که شما کم دارید ” تجربه عاطفی” از رابطه ای امن و سالم است که شاید قبلا هرگز تجربه نکرده باشید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.