افسردگی بیکاری!

مهسا مجتهدی
رواندرمانگر و مشاورخانواده

افسردگی بیکاری

➖یک فرد بالغ برای اینکه بتواند مستقلانه زندگی خود را تداوم بخشد، بایستی کار کند.

➖روح آدمی ذاتا خلاق است و از کار کردن و خلق چیزهای جدید لذت می‌برد.

➖ کار کردن باعث می‌شود که فرد احساس ارزشمندی و مفید بودن کند و حس تعلق داشتن در او تقویت شود.

🔰اگر از دیدگاه جامعه به موضوع بنگریم، جهت گیری جامعه به سوی تجلیل از موفقیت است؛ و جامعه برای انسان‌های موفق و شاد، علی‌الخصوص جوان، ارزش زیادی قائل می‌شود و ارزش هر کسی را که این خصوصیت‌ها را نداشته باشد نادیده می‌گیرد.

🚫از دیدگاه جامعه بیکاری مترادف است با مفید نبودن و مفید نبودن هم مترادف است با داشتن یک زندگی بی‌معنی.

💢ناکامی در ارضای حس غریزی خلق کردن و تعلق به جامعه از منظر ارزشمندی و مفید بودن نتیجتا منجر به القا حس افسردگی در فرد می‌گردد.

💢اگر فرد بیکار خانواده‌ای هم داشته باشد که موظف به نگهداری از آن‌ها باشد، اوضاع پیچیده‌تر هم می‌شود. فرد در بازه زمانی که بیکاره است احساسات متضاد و پیچیده‌ای را نسبت به خانواده و فرزندانش تجربه می‌کند. به همان میزان که ناراحتی و تنش در خانواده بیشتر می‌شود نگرانی فرد هم افزایش می‌یابد.

🔰کار کردن باعث می‌شود که فرد از نظر جسمی و روحی سالم تر شاداب تر و کارآمدتر حس کند و بتواند استقلال مالی خود را داشته محتاج دیگری نباشد.

🔻تداوم افسردگی بیکاری سبب نمود جسمانی مشکلات روحی در فرد می‌شود.
بیماری‌های جسمانی با منشا روحی در نتیجه استرس اضطراب و ناراحتی‌های درونی فرد به شکل مشکلات گوارشی، فشارخون، سردرد، درد عضلانی، درد مفاصل و غیره بروز می‌کنند.

✅آگاهی از این موضوع که حس غم و ناراحتی بعد از دست دادن شغل امری طبیعی است و هیچ ایرادی ندارد که این حال بد را تجربه کنیم کمک می‌کند تا راحتتر با این موضوع کنار بیاییم.

🌱فردی که به تازگی شغل خود را از دست داده است باید با احساس غم از دست دادن شغل کنار بیاید و در حین جستجوی شغل جدید به دنبال کسب مهارت‌های جانبی مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.